Griep komt in Nederland elk jaar voor, meestal in de wintermaanden. Zwangere vrouwen hebben een groter risico om er ernstiger ziek van te worden en in het ziekenhuis opgenomen te worden dan niet zwangere vrouwen. De maternale griepvaccinatie biedt directe bescherming aan zwangere vrouwen en passieve immuniteit aan zuigelingen via maternale antilichamen.
Samenvatting
Inleiding
Zwangere vrouwen en baby’s kunnen ernstig ziek worden van griep. Er is risico op foetale dood, vroeggeboorte en zwangere vrouwen kunnen ook in het ziekenhuis opgenomen worden. De maternale griepvaccinatie biedt directe bescherming aan zwangere vrouwen en passieve immuniteit aan zuigelingen. Wij onderzochten de intentie van zwangere vrouwen om zich te laten vaccineren met de maternale griepvaccinatie en de invloed van een gezondheidsvaardigheid, in staat zijn om relevante gezondheidsinformatie te kiezen en beoordelen, op intentie tot vaccinatie. Daarnaast kijken we ook naar de invloed van demografische factoren zoals: geboorteland, opleidingsniveau en leeftijd.
Methode
In dit kwantitatief cross-sectioneel onderzoek werden geassisteerde vragenlijsten aan moeders tot en met zes maanden postpartum aangeboden op vijf locaties van de GGD Zuid Limburg. De primaire uitkomstmaat was de intentie tot maternale griepvaccinatie. Een logistische regressieanalyse werd gebruikt om de invloed van het in staat zijn om relevante gezondheidsinformatie te kiezen en beoordelen, op de intentie te bepalen. Dit werd ook gebruikt om de verbinding te onderzoeken tussen demografische factoren zoals geboorteland, opleidingsniveau, leeftijd en de intentie tot de maternale griepvaccinatie.
Resultaten
In totaal zijn 366 vrouwen uitgenodigd om deel te nemen aan het onderzoek. Daarvan hebben uiteindelijk 227 vrouwen de vragenlijst volledig ingevuld. Dit resulteerde in een response van 62%. Aan de hand van de onafhankelijk t-toetsen is de intentie onderzocht waarbij 25,6% van vrouwen een hoge intentie hebben om zich te laten vaccineren met de maternale griepvaccinatie. Verder blijkt uit de analyse dat de mogelijkheid om de gezondheidsinformatie te kiezen en beoordelen geen significante rol speelt. Dus het in staat zijn om relevante gezondheidsinformatie te kiezen en te beoordelen is niet van invloed op de intentie om een griepprik te nemen. Er is een verschil in acceptatie van de griepprik tussen de oudere vrouwen en de jongere vrouwen, waarbij de hoogste acceptatie in leeftijd 36-40 jaar oud zit en minder bij de jonge leeftijden. Verder zijn hoogopgeleiden meer geneigd om de maternale griepprik te accepteren in vergelijking met laag en midden opgeleiden.
Conclusie
Landelijke informatiecampagnes die jonge, laag- en middelbaar opgeleide zwangere vrouwen beter informeren over de griepvaccinatie tijdens de zwangerschap — en hen daarnaast actief informeren via de verloskundige — kunnen de acceptatie en vaccinatiegraad verhogen, en zo bijdragen aan een betere gezondheid van zowel moeder als baby.