Ga naar de inhoud

Basismodule reizigersadvisering voor verpleegkundigen

Om als reizigersverpleegkundige te werken, dien je je als verpleegkundige verder te specialiseren. Wil jij leren om zelfstandig individuele reizigersadviezen te geven en te beoordelen wanneer je met een arts moet overleggen? Doe dan deze LCR-geaccrediteerde, praktische module.

Wat je leert

Je leert om zelfstandig reizigersadviezen te geven en om volgens de protocollen van het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersadvisering (LCR) te werken. Je herkent reactie(s) op het vaccin en weet wat je in dat geval moet doen. Je kent de wet BIG en weet op basis daarvan wat je bevoegdheden en verantwoordelijkheden zijn als reizigersverpleegkundige.

Tijdens deze module leer je wat LCR-protocollen inhouden en hoe je daar effectief mee omgaat. Hierbij komen de grenzen van je handelen aan bod en leer je wanneer je moet overleggen met de inhoudelijk verantwoordelijke arts.

Leerdoelen

Na afloop van deze module

  • kun je een inschatting maken van gezondheidsrisico’s op reis;
  • weet je wanneer je welke preventieve maatregelen, vaccinaties en profylaxe moet adviseren;
  • kun je onderscheid maken in adviezen die je zelf kunt geven en die door andere gegeven moeten worden;
  • weet je hoe je het adviesgesprek indeelt.

Het onderwijs in deze praktijkgerichte basismodule bestaat uit presentaties, oefeningen en discussies. Praktijkvoorbeelden en casuïstiek nemen een prominente plaats in. Je sluit de module af met een toets die je thuis maakt.

Registratie als reizigersverpleegkundige

Om je te kunnen registreren, dien je:

Voor wie?

Deze module is geschikt voor verpleegkundigen met drie tot zes maanden werkervaring in de reizigersadvisering.

Als formele entree-eis voor deze module hanteren wij de eisen die het LCR stelt aan de verpleegkundige vooropleiding voor een eerste registratie in het LCR-register voor reizigersverpleegkundigen. Per 1 juli 2022 heeft het LCR de eisen die gesteld worden aan de verpleegkundige vooropleiding verruimd.

Voor een eerste registratie in het LCR-register komen in aanmerking verpleegkundigen met een verpleegkundige registratie in het BIG-register op basis van een van de volgende basisopleidingen en indien van toepassing de benodigde vervolgopleiding:

*Aantoonbaar: Weergegeven op het diploma/getuigschrift/certificaat (de term NLQF6, hbo of bachelor staat vermeld).

Hier vind je een volledig overzicht van de voorwaarden voor een registratie als reizigersverpleegkundige (opent in nieuw tabblad).

Het kan zijn dat jouw verpleegkundige voor- en/of vervolgopleiding hierboven niet genoemd wordt. In dat geval is er sprake van een afwijkend opleidingstraject. NSPOH kan geen uitspraken doen of je op basis van een afwijkend opleidingstraject in aanmerking komt voor een LCR-registratie als reizigersverpleegkundige. Indien je je afvraagt of je op basis van door jouw afgeronde opleidingen in aanmerking komt voor een registratie als reizigersverpleegkundige bij het LCR, neem dan contact op met het LCR. Stuur hiervoor ruim van tevoren een e-mail met een kopie van de betreffende diploma’s naar: registratie@lcr.nl.

Daarnaast ben je bij voorkeur minimaal 8 uur per week werkzaam in de reizigersadvisering als adviseur. Indien dit niet mogelijk is bij je eigen werkgever dan raden we je sterk aan om tijdens de module stage te lopen bij een bij het LCR aangesloten organisatie (GGD, Travel Clinic, huisartsenpraktijk etc.). NSPOH bemiddelt niet bij het verkrijgen van een stageplek.

Docenten

Wendie Rodenburg

Senior reizigersverpleegkundige en trainer, GGD Kennemerland

Dr. Marijke Langenberg

Arts infectieziektebestrijding, GGD West Brabant

Prof. dr. Michèle van Vugt

Internist-infectioloog Amsterdam UMC

Dr. Bram Goorhuis

Internist-infectioloog Amsterdam UMC

Marloes Mattijssen

Arts M+G, infectieziektebestrijding GGD Gelderland Zuid

Noud Schel

Reizigersgeneeskundig arts en arts international health KLM Health Services

Niesje Jansen,

Verpleegkundig consulent, teamleider team Nederland KNCV-Tuberculosefonds

Dr. Pieter van Thiel

Internist-infectioloog

Dr. Thomas Langerak

Internist in opleiding

Incompany

Het kan zijn dat je een volledige afdeling wilt laten bijscholen. Of je wilt heel specifieke vaardigheden aanleren. In die gevallen biedt incompany onderwijs uitkomst. Lees verder over onze scholing op maat (opent in nieuw tabblad).